logo nahayi

خود را برای گذر عطارد آماده کنید

گذر عطارد از مقابل خورشید

عطارد در تاریخ 9 می 2016 در رویدادی نادری از جلوی نمای خورشید به طور منحصر بفردی عبور می کند .هر چند وقت یبار عطارد و زهره از بین زمین و خورشید عبور می کنند و مانند یک نقطه روی نمای خورشید قابل مشاهده هستند و کسانی که می خواهند این رخداد را ببینند باید امکانات تخصصی تلسکوپی داشته باشند. این رویداد از مراحل اولیه در ایران قابل مشاهده است.
 

ادامه مطلب

روز جهانی نجوم چیست؟

روز جهانی نجوم یک برنامه همگانی طراحی شده بین منجمان سراسر دنیا برای به اشتراک گذاشتن لذت نجوم با عموم مردم است. در روز جهانی نجوم، هزاران نفر از مردم که هرگز فرصت اینکه از طریق تلسکوپ آسمان را مشاهده کنند را نداشته اند می توانند همراه بسیاری از منجمان آماتور و حرفه ای از زیبایی های آسمان لذت ببرند. این برنامه یک رویداد مهم است که کمک می کند که از طریق روش های مناسب عموم مردم با نجوم درگیر و یا برخی از سوالات نجومی خود را مطرح کرده و پاسخ بگیرند.
 

ادامه مطلب

سال کبیسه میلادی

در تقویم میلادی، سال 2016 به عنوان یک سال کبیسه معرفی شده است. در این سال ماه فوریه به جای 28 روز، 29 روز دارد و این اتفاق هر چهار سال یک بار رخ می دهد. امروز 29 فوریه است.

ادامه مطلب

دومین سیاهچاله بزرگ در راه شیری

1

فضانوردان با استفاده از تلسکوپ رادیویی "نابیاما" سیاهچاله ای با جرمی صد هزار برابر جرم خورشید در مرکز کهکشان راه شیری پیدا کردند. تیم مکاشفه کننده امید وار است که امکان وجود این جرم عظیم از سیاهچاله کلیدی برای درک معمای تولد اجرام پر جرم این چنین در مرکز کهکشان ها باشد.

ادامه مطلب

رصد یک کهکشان کوتوله

www.shabafouz

در میان بقایای یک برخورد کهکشانی 360 میلیون ساله یک کهکشان کوتوله جوان نادر و مرموز مشاهده شده است.نتایج دیدنی و جذاب از برخورد کهکشانی 360 میلیون ساله همراه با جزئیات زیاد در تصاویر جدیدی از رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) توسط تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) در رصدخانه پارانال گرفته شده است. در میان بقایای آن برخورد یک کهکشان کوتوله جوان نادر و مرموز مشاهده شده است.

ادامه مطلب

مقالات دیگر...