logo nahayi

روز جهانی نجوم سال ۱۳۹۵

روز جهانی نجوم 95

هر ساله در سراسر دنیا، منجمان آماتور در روزی تحت عنوان روز جهانی نجوم، به همراه تلسکوپ و دیگر وسایل خود به میان مردم می‌آیند و با برگزاری برنامه‌های متنوع به ترویج و آموزش علم ستاره‌شناسی می‌پردازند، که هدف از برگزاری این مراسم ایجاد رابطه‌ای نزدیک میان مردم و علم ستاره‌شناسی است. پس از آن که روز جهانی نجوم اولین بار توسط داگ برگر در سال ۱۹۷۳ برگزار گردید، زمان این مراسم در نزدیک‌ترین روز به تربیعِ اولِ بین ماه‌های آوریل و مِی (اردیبهشت ماه) تعیین شد و از آن روز تا به حال در بیش از ۵۰ کشور این مراسم برپا می‌شود.

در ایران هم مانند سایر کشورها این مراسم به صورت گسترده‌ای برگزار می‌گردد، به همین منظور انجمن نجوم شب افروز، با همکاری مراکز و گروه‌های دیگر، ویژه برنامه‌ای را در روز پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ از ساعت ۱۶ تا ۲۲ در فرهنگ‌سرای خاوران برگزار می نمایند. از برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این روز، می‌توان به غرفه‌هایی با موضوعات مختلف نجومی، رصد آسمان، پخش فیلم و برنامه‌های علمی دیگر اشاره نمود، لازم به ذکر است تمامی برنامه‌ها برای عموم شرکت‌کنندگان آزاد و رایگان است.
لذا از علاقه‌مندان به نجوم و ستاره‌شناسی دعوت به عمل می‌آید تا در این برنامه شرکت نمایند.
همچنین گروه‌ها و مراکزی که تمایل به همکاری و برپایی غرفه دارند، به منظور هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند از طریق ارسال ایمیل به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید اقدام فرمایند.

مسئول هماهنگی برنامه : آرش بشیری 0912670118