logo nahayi

رصد یک کهکشان کوتوله

www.shabafouz

در میان بقایای یک برخورد کهکشانی 360 میلیون ساله یک کهکشان کوتوله جوان نادر و مرموز مشاهده شده است.نتایج دیدنی و جذاب از برخورد کهکشانی 360 میلیون ساله همراه با جزئیات زیاد در تصاویر جدیدی از رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) توسط تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) در رصدخانه پارانال گرفته شده است. در میان بقایای آن برخورد یک کهکشان کوتوله جوان نادر و مرموز مشاهده شده است.
NGC 5291، کهکشان بیضی شکل طلایی مبهم و مه آلود در وسط تصویر فوق، یک کهکشان بیضوی با فاصله 200 میلیون سال نوری و در صورت فلکی قنطورس واقع شده است.بیش از 360 میلیون سال پیش، NGC 5291 در یک برخورد خشونت آمیز درگیر شد، برخورد کیهانی جریان عظیمی از گاز را به اطرافش منتشر کرد، که بعدا به یک شکل حلقه در اطراف NGC 5291 شکل گرفت.

با گذشت زمان، مواد در این حلقه متراکم شد و زمینه را برای ایجاد هزاران ستاره و کهکشان های کوتوله را فراهم کرد که به صورت مناطق  رنگ پریده آبی و سفید در تصویر فوق مشاهده می شوند. بیشترین و درخشان ترین مواد در سمت راست کهکشان NGC 5291 یکی از این کهکشان های کوتوله است که به نام NGC 5291N شناخته می شود.

دانشمندان بر این باور اند که کهکشان راه شیری، همانند همه کهکشان های بزرگ،از کهکشان های کوتوله کوچکتر در سال های اولیه از جهان تشکیل شده است. اگر این کهکشان های کوچک، خود به خود تا به امروز باقی مانده اند، باید شامل ستاره های بسیار قدیمی باشند.این کهکشان یک فرصت عالی برای یادگیری بیشتر در مورد کهکشان هایی را به اختر شناسان می دهد که انتظار می رود شبیه به کهکشان های جهان اولیه باشند اما بسیار دور و یا بیش از حد کم نور برای تلسکوپ های موجود هستند.

تاریخ انتشار خبر: چهار شنبه ۱۹آذر ۱۳۹۴
مترجم : مهران باباپور
منبع : Astronomy