logo nahayi

روز جهانی نجوم چیست؟

روز جهانی نجوم یک برنامه همگانی طراحی شده بین منجمان سراسر دنیا برای به اشتراک گذاشتن لذت نجوم با عموم مردم است. در روز جهانی نجوم، هزاران نفر از مردم که هرگز فرصت اینکه از طریق تلسکوپ آسمان را مشاهده کنند را نداشته اند می توانند همراه بسیاری از منجمان آماتور و حرفه ای از زیبایی های آسمان لذت ببرند. این برنامه یک رویداد مهم است که کمک می کند که از طریق روش های مناسب عموم مردم با نجوم درگیر و یا برخی از سوالات نجومی خود را مطرح کرده و پاسخ بگیرند.
 
 زمان روز جهانی نجوم چه روزی از سال است؟

نزدیکترین روز به تربیع اول بین ماه های آوریل و می برگزار می شود که در تقویم هجری شمسی این روز بین اواخر فروردین و اواخر اردیبهشت است. تاریخ دقیق برگزاری این برنامه در سال۲۰۱۶ چهاردهم آوریل است که انجمن های مختلف معمولا نزدیکترین روز تعطیل به این تاریخ را به عنوان روز جهانی نجوم در آخر هفته انتخاب می کنند.

روزجهانی نجوم در چه مکان هایی برگزار می شود؟

باشگاه های نجوم، موزه های علمی ، رصدخانه ها، دانشگاه ها، آسمان نما ها و فرهنگسراها میزبان این رویدادها هستند وحتی در مکان هایی دیگر مانند کتابخانه ها، مراکز خرید، پارک ها و غیره این مراسم برگزار می شود.

اولین بار روز جهانی نجوم توسط چه کسی برگزار گردید؟

روز جهانی نجوم اولین بار توسط داگ برگر (Doug Berger) در سال ۱۹۷۳ و پس از آن توسط مدیر انجمن نجومی کالیفرنیای شمالی برگزار گردید و از آن روز به بعد در بیشتر از ۵۰ کشور برگزار می شود.

چگونه روز جهانی نجوم برگزار کنیم؟

۱. تصمیم گیری و برنامه ریزی برای نحوه ی برگزاری
۲. انتخاب یک مکان و زمان مناسب برای برگزاری مراسم
۳. اخذ مجوزهای لازم و هماهنگی با ارگان های مرتبط
۴. تهیه امکانات و تجهیزات مورد نیاز
۵. دعوت از گروه ها و مراکز دیگر
۶. تبلیغات
۷. آماده کردن مکان برگزاری و برپایی غرفه ها