logo nahayi

خود را برای گذر عطارد آماده کنید

گذر عطارد از مقابل خورشید

عطارد در تاریخ 9 می 2016 در رویدادی نادری از جلوی نمای خورشید به طور منحصر بفردی عبور می کند .هر چند وقت یبار عطارد و زهره از بین زمین و خورشید عبور می کنند و مانند یک نقطه روی نمای خورشید قابل مشاهده هستند و کسانی که می خواهند این رخداد را ببینند باید امکانات تخصصی تلسکوپی داشته باشند. این رویداد از مراحل اولیه در ایران قابل مشاهده است.
 
به دلیل مدار کوچکتر و سرعت دور زدن بیشتر عطارد گذر های عطارد بسیار معمول تر از گذر های زهره است.(در هر قرن 13 الی 14 بار) اما در این قرن 10 گذر بیشتر داریم. گذری که در 9 می صورت می گیرد بعد از ساعت 7 صبح شروع می شود و ساعت 3 بعداز ظهر تمام خواهد شد. این گذر در تمام آمریکای جنوبی ،غرب آمریکای شمالی، تمام آفریقا و بیشتر آسیا وهمچنین ایران قابل مشاهده خواهد بود.تنها جاهایی که قابل دیدن نخواهد بود آسیای شرقی(شامل ژاپن،اندونزی) و استرالیاست.

گذر عطارد چیزی نیست که در لحظه آخر قابل رصد کردن باشد چرا که نیازمند وسایل تخصصی است.با هر تلسکوپی می شود خورشید را مشاهده کرد به شرطی که با امکاناتی که به نور و حرارت شدید خورشید جلوگیری میکند (فیلتر) مجهز باشد.حتی با این امکانات عطارد به سختی دیده مشود چون نسبت به اندازه خورشید بسیار کوچک است.

جالب ترین لحظات گذر اولین و آخرین دقیقه ها هستند وقتی که عطارد وارد دیسک خورشید و از آن خارج میشود. وقتی عطارد داخل لبه خورشید می شود دیده می شود که توسط یک برجستگی نازک و سیاه به تاریکی آسمان وصل می شود. با اینکه این پدیده یک خطای چشمی است ولی با این حال ارزش دیدن را دارد.هیجان انگیز ترین قسمت تماشای این رخداد زیبایی آن است نه علمی بودن آن. اینکه یک دنیای کوچک بر روی خورشید عظیم سایه بیافکند. دیسک عطارد تنها 60/1 قطر خورشید است و مانند یک نقطه بر روی خورشید دیده می شود.

منبع : Space
مترجم : محمد ریاحی نژاد