logo nahayi

فیلم تماس (contact)

Contact movie poster1


فیلم تماس contact (ساخته رابرت زمه کیس) درباره جست و جوی یک زن (الی) است که از کودکی به دنبال تماس با فضایی ها بود. این زن احساس می کند در آسمان خبری هست او یک اخترشناس است که سالها پیش پدرش را از دست داده‌است و نمی‌تواند بپذیرد که بشر در کهکشان‌ها تنهاست. او تحت تاثیر خاطره پدر خود به دانشگاه رفته و مدارج عالی علمی را کسب می‌کند.

الی پس از فارغ التحصیلی ، همراه گروه معدودی از همکارانش در رصدخانه های کشور آمریکا گوش به امواج رادیویی از اعماق فضا فرا می‌دهد. هزینه‌های این کار را میلیاردر انزواطلب در اختیارش قرار داده‌است که دورادور وی را زیر نظر دارد. ولی مقامات علمی اعتقادی به کار آنها ندارند.

تا آنکه یک شب تیم اخترشناس در صحراهای نیومکزیکو سیگنالی از فضا دریافت می‌کند و الی متوجه می‌گردد که سیگنال حاوی یک ساختار هوشمندانه است. اما عکس العمل مقامات نسبت به کشف وی ناامید کننده‌است. دنیا از شنیدن این خبر تکان می‌خورد. پیام مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد ولی هیچ کس نمی‌تواند مفهوم آن را درک کند. تا اینکه الی متوجه می‌گردد که پیام، حاوی دستورالعمل ساخت یک دستگاه سفر در فضا است که با ایجاد یک کرم چاله انسان را می‌تواند به کهکشانهای دوردست منتقل کند...

در پایان، در جمع دانشمندان امکان تماس با ماوراء به آزمایش گذاشته می شود. دوربین ها و چشمان تماشاگران منتظر سفر الی هستند. پس از شمارش معکوس و در لحظه آغاز، الی به دنیایی زیبا پا می گذرد و پدرش را می بیند و مدتی با اوصحبت می کند. در بازگشت از این سفر که برایش موفقیت آمیز بود با انکار ناظرین مواجه می شود. دوربین ها تصاویر برفکی! را ضبط کرده اند و او اصلاً ازجای خود تکان نخورده است. در واقع پروژه تحقیقاتی شکست خورده است اما الی دنیایی جدید را تجربه کرده است. تماس به گونه ای دیگر اتفاق افتاده است. آنچه می خواست نشد اما به موفقیتی بالاتر رسیده است : تماس با ماوراء.
این تماس مادی نیست و مسافت ها برای آن درونی است. انیشتین سالها قبل از ساخته شدن تماس در نامه ای به آیت ا...بروجردی ، که بحارالانوار زیر نظر او به انگلیسی ترجمه شده است، نوشت: در احادیث شیعه احادیث پر مغزی یافت می شود. به عنوان مثال حدیثی که اثبات انبساط و نسبیت زمان را می کند. در بحارالانوار آمده است که زمانی که پیامبر به معراج می رفتند پا یا دامن ایشان به ظرف آبی می خورد و واژگون می شود. پس از بازگشت از معراج ایشان مشاهده می کنند که پس از گذشت این همه زمان آب ظرف هنوز درحال ریختن است!

این نشانه تفاوت گذشت زمان دردنیای مادی و معنوی است که درفیلم تماس هم به آن توجه شده است. زن اخترشناس بی ایمان، اکنون نسیم ایمان را احساس می کند. و در آخرین دیالوگ فیلم می گوید:
کیهان جای بسیار بسیار بزرگیه... بزرگتر از اونی که آدم حتی بتونه فکرش رو بکنه... پس اگر فقط ما (زمینی ها) اهالی اون باشیم... چه فضای زیادی تهی میمونه!

منبع :مجله معارف، شماره 78، ویکی پدیا